Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych przez uczelnie. Środki w kwocie aż 200 mln zł pochodzą z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Sprawdź, kto i na jaki cel może otrzymać dofinansowanie w ramach projektu.
Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia, rozwijanie kompetencji studentów i kadry dydaktycznej na wybranych kierunkach studiów. Kierunki uwzględnione w projekcie kształcą w branżach kluczowych dla rozwoju gospodarki. Efektywniejsze nauczanie w ramach tych kierunków ma się finalnie przyczynić do wsparcia najważniejszych sektorów gospodarki przez odpowiednie wykształcenie i wykwalifikowanie przyszłych pracowników. Dofinansowanie ma być przyznane dla innowacyjnych pomysłów, które uwzględniają zmiany w obecnym programie kształcenia, poszerzanie kompetencji wykładowców i dodatkowe, praktyczne formy nauczania dla studentów.
To pierwszy z 6 tegorocznych naborów, które zostały ogłoszone dla uczelni wyższych. Jest już dostępny harmonogram składania wniosków o dofinansowanie na kolejne miesiące. Znajdziemy w nim różne typy projektów, dla których można otrzymać dofinansowanie. Należy do nich między innymi Dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Nabory wniosków dla tego typu projektów rozpoczną się w lipcu.
Jakie projekty będą finansowane?
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których celem jest poprawa jakości kształcenia na kierunkach studiów w branżach kluczowych dla rozwoju gospodarki. Branże, których dotyczy projekt to: energetyka odnawialna, rolnictwo i przemysł spożywczy, przemysł lotniczo-kosmiczny, transport. Dofinansowanie udzielane jest na realizację programów wsparcia dla studentów i prowadzących zajęcia na kierunkach studiów objętych projektem.
Jakie elementy muszą obowiązkowo pojawić się w programie projektu?
Projekt musi uwzględniać zmiany w istniejącym programie kształcenia lub wprowadzać nowy program. Działania mają być realizowane we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami z otoczenia wymienionych branż.
W projekcie muszą być zawarte dodatkowe, praktyczne elementy kształcenia, takie jak: staże, kursy, szkolenia, wizyty studyjne, czy zajęcia dodatkowe prowadzone przez praktyków. Projekt musi obejmować realizację działań zapobiegających przedwczesnemu kończeniu studiów przez studentów. Obowiązkowym elementem jest rozwój kompetencji osób prowadzących zajęcia i innych bezpośrednio zaangażowanych w kształcenie. Wszystkie wymienione elementy mają poprawić jakość nauczania na kierunkach studiów objętych projektem.
Kiedy i jak złożyć wniosek?
Pierwszy tegoroczny nabór startuje już 15 maja 2023 r. Wnioski można składać online na stronie https://sowa2021.efs.gov.pl/login do 10 lipca 2023 r. Planowo wyniki zostaną ogłoszone w październiku 2023 r.
Co można sfinansować środkami z projektu?
Dofinansowanie może obejmować nawet 97% wartości projektu. To doskonała okazja do zaopatrzenia uczelni w nowoczesne narzędzia edukacyjne. Środki z projektu można wykorzystać do zakupu oprogramowania i sprzętu, które umożliwią prowadzenie zajęć w bardziej przystępny i ciekawszy sposób. Zakres merytoryczny projektu obejmuje między innymi takie działania, jak kursy i szkolenia, zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe studentów, rozwój kompetencji dydaktycznych kadry zaangażowanej w realizację zajęć i rozwój świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji.
Branżowe Symulacje Biznesowe Revas, a założenia projektu
Branżowe Symulacje Biznesowe Revas to innowacyjne narzędzie, które świetnie wpisuje się w założenia projektu. Symulacje to gry edukacyjne do praktycznego nauczania, które stanowią ciekawe uzupełnienie klasycznych zajęć. Symulacje rozwijają kompetencje 4K – kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. W rozgrywkach online biorą udział studenci, którzy prowadzą swoje wirtualne przedsiębiorstwa (w 19 branżach do wyboru – między innymi Firma transportowa, Sklep rolniczy, czy Fabryka łożysk ) i rywalizują między sobą o klientów. Revas szkoli wskazanych przez uczelnię wykładowców przed rozpoczęciem zajęć z użyciem symulacji. Każdy przeszkolony wykładowca otrzymuje certyfikat i dostęp do platformy online z symulacjami.
Do czego nowoczesne narzędzia edukacyjne są używane na uczelniach?
Z Branżowych Symulacji Biznesowych Revas korzysta obecnie prawie 70 uczelni wyższych w Polsce. Do grona Innowatorów branżowej Przedsiębiorczości dołączyły między innymi takie uczelnie jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny czy Uczelnie WSB Merito. Symulacje znajdują zastosowanie na zajęciach, w kołach naukowych, czy konkursach. Sprawdź, jak może to wyglądać na Twojej uczelni! Na naszym blogu piszemy o tym, jak szkoły i uczelnie wykorzystują Branżowe Symulacje Biznesowe do nauczania. Zobacz, jak Publiczne Uczelnie Zawodowe stawiają na praktyczną naukę biznesu, albo jak koło naukowe Politechniki Poznańskiej uczy zarządzania własną firmą.
Data publikacji