Jak wykorzystać Branżowe Symulacje Biznesowe Revas w zadaniach statutowych Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy? Zobaczcie sami!
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko, a rzeczywistość społeczno-gospodarcza wymusza na pracownikach konieczność ciągłego rozwoju. Dziś szczególnie aktualne są słynne słowa Goetego „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Do słownika na stałe weszło już nawet określenie kompetencje przyszłości, wśród których ważne miejsce zajmuje, m.in. analityczne i krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, umiejętność współpracy i korzystania z nowych technologii. Zasadne wydaje się, aby Urzędy Pracy wspierały pracodawców w udanych rekrutacjach.
Planowana zamiana dotychczasowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na ustawę o aktywności zawodowej, która ma nastąpić 1 stycznia 2024 roku, powinna pomóc uelastycznić funkcjonowanie urzędów pracy, aby mogły bardziej skupić się na osobach realnie poszukujących pracy, a także tych, które chcą się uczyć przez całe życie. Ciągle żywymi inicjatywami będzie wsparcie przedsiębiorczości w postaci udzielania jednorazowych środków na założenie działalności gospodarczej.
BRANŻOWE SYMULACJE BIZNESOWE REVAS W WOJEWÓDZKICH URZĘDACH PRACY
Dzięki BSB Revas uczestnicy grywalizacji kształtują kompetencje przyszłości poprzez funkcjonowanie w predefiniowanej, wirtualnej rzeczywistości. Praktyczne zajęcia z symulatorem biznesu umożliwiają użytkownikowi zmierzyć się z realistycznymi problemami, z którymi muszą radzić sobie przedsiębiorcy i managerowie. Niezmiernie cieszy nas fakt, że już pięć Wojewódzkich Urzędów Pracy wykorzystuje symulacje Revas jako narzędzie wspomagające wizję urzędu pracy jako nowoczesnej i sprawnej organizacji. Są to: Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Z rozwiązań Revas korzysta także Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej.
SZKOLENIA DLA DORADCÓW URZĘDÓW PRACY
Pracownicy Urzędów Pracy szczególnie w kontekście planowanej ustawy o aktywności zawodowej mają być zobowiązani stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestniczenie w szkoleniach i innych formach doskonalenia zawodowego. Doradcy zawodowi, w większości przypadków nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy, ale powinni mieć wiedzę z tego zakresu. Szczególnie jeśli chodzi o osoby, które są odpowiedzialne za udzielanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki szkoleniom z użyciem Branżowych Symulacji Biznesowych pracownicy Wojewódzkich czy Powiatowych Urzędów Pracy poznają praktyczną stronę funkcjonowania biznesu w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. Szkolenie pomoże im rozumieć w jaki sposób powinni rozmawiać z osobami zainteresowanymi założeniem własnej firmy. Przeszkoleni doradcy zawodowy będą potrafili zadawać pytania na jakie odpowiedź powinien znać ktoś, kto aspiruje do założenia własnego biznesu. W konsekwencji taki doradca zawodowy będzie mógł bardziej precyzyjnie pokierować ścieżką kariery swojego podopiecznego.
Więcej o szkoleniach dowiesz się tutaj.
„Dzięki szkoleniu uczestnicy mogli <
SYMULACJE BIZNESOWE JAKO ELEMENT SZKOLENIA „ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH OTWARCIEM FIRMY
Symulacje Revas przydają się szczególnie osobom planującym otworzenie własnej działalności gospodarczej. Można go wykorzystać np. jako moduł szkolenia „ABC przedsiębiorczości”. Gry Revas mogą „być świetnie wykorzystane na szkoleniach o tworzeniu biznesplanu i zakładaniu firmy, albo jako zajęcia praktyczne po szkoleniu tradycyjnym” – Dorota Bujnowska Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku . Gra symulacyjna sprawdzi się jako praktyczne podsumowanie szkolenia teoretycznego, na którym są omawiane kwestie formalno-prawne. Następnie uczestnicy szkolenia zdobytą wiedzę starają się wykorzystać w sposób praktyczny, wcielając się w role wirtualnych przedsiębiorców i podejmując realne decyzje biznesowe. Dzięki takiemu doświadczeniu poznają mechanizmy rynkowe i są lepiej przygotowani do otworzenia własnej firmy w świecie realnym. Branżowe Symulacje Biznesowe jak sama nazwa wskazuje są branżowe – czyli gracze mogą wybrać czy będą prowadzić biznes w branży turystycznej, informatycznej, HoReCa czy innej.
Pełną listę dostępnych branż znajdziesz tutaj.
„Niewątpliwą zaletą symulacji jest możliwość praktycznego doświadczenia i przeanalizowania swoich decyzji menadżerskich w trakcie zarządzania wirtualnym przedsiębiorstwem. Rozgrywka umożliwia kształtowanie kompetencji zarządczych oraz decyzji ze świadomością mechanizmów rynkowych. Możliwość wykorzystania innowacyjnego narzędzia zwiększa zaangażowanie między uczestnikami oraz tworzy przestrzeń do wzajemnego uczenia się […] Pracownicy WUP w Katowicach wysoko ocenili proponowane rozwiązania dotyczące Branżowych Symulacji Biznesowych w kontekście praktycznego wykorzystania narzędzia do przygotowania osób potencjalnie zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej” – Tomasz Górski Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
SYMULACJE REVAS DLA OSÓB PLANUJĄCYCH PRACĘ / PRACUJĄCYCH NA ETACIE?
Kompetencje menedżerskie i liderskie nie są domeną wyłącznie przedsiębiorców. Pracodawcy bowiem coraz częściej budują swoje zespoły w oparciu o kompetencje miękkie. Dzisiaj praktycznie każdy pracownik etatowy w mniejszym lub większych stopniu na co dzień współpracuje z innymi, podejmuje decyzje, analizuje dane, przetwarza je w sposób krytyczny i komunikuje się z otoczeniem. Trening kompetencji miękkich jest zawsze w cenie. Szczególnie w kontekście rozwoju osobistego i zawodowego. Wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania projektami będą zapewne ważnym argumentem przemawiającym za awansem na wyższe stanowisko w pracy. Z oprogramowaniem Revas możesz stać się wirtualnym project managerem, który będzie podejmował decyzje związane z organizacją szkolenia, budową laboratorium, utworzeniem nowego działu czy wprowadzeniem nowego produktu na rynek.
WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI PODSTAWOWYMI, PONADPODSTAWOWYMI I WYŻSZYMI
Urzędy Pracy, w ramach swojej działalności często współpracują z otoczeniem – szczególnie szkołami i uczelniami. Warsztaty z BSB Revas mogą być atrakcyjną i innowacyjną formą doświadczania biznesu przez uczniów i studentów. Doradcy zawodowi Urzędów Pracy odwiedzają szkoły i uczelnie lub zapraszają je do siebie. Opowiadają uczniom i studentom o rynku pracy, o kompetencjach, o ofercie Urzędu. Można sobie wyobrazić o ile bardziej ciekawe byłyby takie spotkania z angażującym narzędziem, dzięki któremu uczniowie i studenci mogą zarządzać własnym biznesem w wirtualnej rzeczywistości. Poziom trudności symulacji biznesowych jest dopasowany do potrzeb i możliwości określonej grupy wiekowej. Wersje zaawansowane sprawdzą się najlepiej na uczelniach, wersje standardowe w szkołach średnich, ale i uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych mają dopasowaną do swojego wieku symulację – zarządzają wirtualnym Sklepikiem szkolnym.
KONKURSY Z WYKORZYSTANIEM SYMULACJI BIZNESOWYCH REVAS
BSB dają możliwość zorganizowania konkursu dla obszaru, na którym administruje Urząd Pracy. Jak to może wyglądać w praktyce? Bardzo prosto. Ogłaszamy konkurs np. o puchar Dyrektora Urzędu Pracy. Następnie rekrutujemy uczestników np. studentów lub uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu konkretnego województwa. Zajmujemy się stroną organizacyjną i administrujemy cały proces. Ustalamy rozgrywkę eliminacyjną, która toczy się online, a najlepsze zespoły przechodzą do Finału, który już stacjonarnie odbywa się w ciągu jednego dnia w siedzibie Urzędu Pracy. Konkursy dają możliwość dotarcia z ideą promowania przedsiębiorczości do wielkiego grona odbiorców.
Więcej o konkursach dowiesz się tutaj.
ELASTYCZNOŚĆ
Z Branżowych Symulacji Biznesowych korzystają dziś: szkoły, uczelnie, biznes, administracja i IOB. Każda z instytucji ma swoje potrzeby, każda może mieć różne oczekiwania co do symulacji. Wiemy o tym doskonale i każdego dnia pracujemy nad tym, aby nasza propozycja rozwiązywała realne problemy naszych partnerów. Ktoś potrzebuje 2 dniowego szkolenia stacjonarnego – proszę bardzo. Ktoś potrzebuje narzędzie do nauki biznesu i zarządzania – nic prostszego. Ktoś inny chciałby zorganizować angażujące szkolenie team buildingowe – bez problemu. Ktoś jeszcze inny chciałby zorganizować biznesowy kurs e-learningowy w 100% online – nie ma sprawy. Wszystkich jednak łączy jedno – chęć podejścia praktycznego do nauki biznesu. Cieszymy się z tego, że jest to doceniane przez różne instytucje audytujące, tj. Education Alliance Finland, ISTE, MSUES.
CHCESZ WYPRÓBOWAĆ ROZWIĄZANIA REVAS?
Nic prostszego – skontaktuj się z nami!
Data publikacji