Uczniowie z Włodawy, Krakowa oraz Raciborza Mistrzami Polski w zarządzaniu wirtualnymi firmami!
W dniach 08 – 09 czerwca 2021 roku odbył się finał Szkolnych Mistrzostw Menedżerskich 4. O tytuł najlepszego zespołu uczniowskiego Polski 24 zespoły w kategoriach: Biuro rachunkowe, Klub fitness, Sklep elektro. Kolejny raz ze względu na COVID-19 finał realizowany był w formie online. Pierwsze dwie edycje finału odbyły się w murach WSPiARzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Podczas finału zespoły uczniowskie zarządzały wirtualnymi przedsiębiorstwami podejmując realistyczne decyzje biznesowe i testując różne strategie wprowadzenia usług na rynek. Rywalizacja na każdym z rynków była bardzo zacięta, a poziom podejmowanych decyzji zaskoczył organizatorów konkursu.
Dlaczego Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie?
„Głównym celem konkursu jest wykształcenie postaw przedsiębiorczych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych” – wyjaśnia Prezes Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Revas Elżbieta Szczepaniak, organizator konkursu. „Każdy z finalistów podkreśla, że dzięki konkursowi zrozumiał, że prowadzenie biznesu jest bardzo trudne i wymagające, natomiast daje wiele satysfakcji z osiąganych wyników. Mamy nadzieję, iż udział w konkursie spowoduje, że uczniowie w przyszłości zdecydują się na wybór biznesowej ścieżki kariery.” – dodaje.
„Konkurs niezwykle przypadł nam do gustu z wielu powodów. Dzięki niemu rozwinęliśmy swoje kompetencje interpersonalne takie jak współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności oraz wypracowanie kompromisów. W kilka tygodni nauczyłyśmy się więcej o prowadzeniu firmy niż podczas rocznych zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości (aktualnie biznes i zarządzanie). Poczułyśmy na własnej skórze, jak wiele różnych obowiązków i zadań należy wykonywać podczas prowadzenia działalności. Dowiedziałyśmy się jak działa konkurencyjny rynek i jak wiele czynników wpływa na sukces przedsiębiorstwa.” – mówi Zespół Kabelek z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Na czym polega ogólnopolski konkurs „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie”
Konkurs jest podzielony na 3 etapy. Pierwszy to specjalne szkolenie dla nauczycieli pozwalające poznać im zasady gry i możliwości symulatorów biznesowych. Drugi etap to trwająca dwa miesiące uczniowska rozgrywka eliminacyjna prowadzona przez Internet. Podczas tej części każdy zespół musiał podejmować decyzje biznesowe w tygodniowych okienkach decyzyjnych. Uczniowie w ramach mistrzostw zarządzali firmami w trzech branżach: Biuro rachunkowe, Klub fitness, Sklep elektro.
Trzecim etapem jest finał, do którego w tym roku zakwalifikowało się 24 najlepsze zespoły. Warto wspomnieć, że w samych eliminacjach brało udział aż 201! W finale udział wzięli uczniowie z Opola, Kielc, Krakowa, Włodawy, Gliwic, Warszawy, Rzeszowa, Bydgoszczy, Lęborka, Jastrzębia Zdroju, Wrocławia, Goleniowa, Grójca, Krosna, Mielca, Oświęcimia, Ropczyc, Olsztyna, Radomia, Lublina. Konkurs Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie realizowany jest w oparciu o symulator biznesu – Branżowe Symulacje Biznesowe. Dzięki niemu uczniowie mogą wykazać się nie tylko biznesową wiedzą, a może przede wszystkim umiejętnościami.
„Gra jest rewelacyjna, umożliwia wykorzystanie naszych zdolności i wiedzy w praktyce. Przygotowuje nas do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa w przyszłości. Konkurs jest profesjonalnie przygotowany, umożliwiający rywalizację na rynku, przez co podejmowane decyzje są trudniejsze. Gra nie należy do łatwych, wymaga myślenia i uważnego czytania instrukcji. Ważną umiejętnością jest również analiza podjętych decyzji i rynku.”
Zespół FORGE OF POWER, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu
„Branżowe Symulacje Biznesowe naśladują konkurencyjny, ciągle zmieniający się rynek. W odróżnieniu od nauki tradycyjnej, opartej na podręcznikach teoretycznych, ćwiczenie symulacyjne umożliwia uczniom czy menedżerom naukę i zdobywanie doświadczenia poprzez podejmowanie realistycznych decyzji biznesowych. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie zarządzali wirtualnymi przedsiębiorstwami, zdobywając przy tym realne kompetencje” – tłumaczy Wojciech Pitura z Revas Branżowe Symulacje Biznesowe, administrator konkursu.
Nagrody
Oprócz cennego biznesowego doświadczenia, które wirtualni menedżerowie zdobyli w trakcie rozgrywki, każdy z finalistów otrzymał cenne nagrody rzeczowe. Były to m. in. smartwatche, czytniki ebooków, słuchawki, powerbanki czy książki o tematyce biznesowej.
Wyniki finału
Ranking finalistów:
Kategoria Licea ogólnokształcące – Symulacja Sklep elektro:
- Zespół Mag Mell – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie
Członkowie zespołu: Małgorzata Zarczuk, Patrycja Bielecka, Maciej Szymański, Opiekun: Małgorzata Siedlik
- Zespół EL-SPEED – Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu Członkowie zespołu: Aleksandra Dworak, Paulina Stasiuk, Patrycja Niespor Opiekun: Arkadiusz Wickiewicz
- Zespół highTECH – Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach Członkowie zespołu: Wiktoria Chodakowska, Karolina Zacharska, Jakub Górak Opiekun: Teresa Wójcicka
Kategoria Technika i Szkoły branżowe I stopnia – Symulacja Biuro rachunkowe:
- Zespół Ciuk – Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
Członkowie: Szymon Wójcik, Piotr Rogowski, Aleksandra Poskróbek Opiekun: Halina Siemińska - Zespół PROFIT s.c. – Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. R. Sitki w Mielcu Członkowie: Dawid Ławruk, Kamil Łazarz, Grzegorz Kusek
Opiekun: Renata Ciężadło
- Zespół FAKTURKA – Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie
Członkowie: Dawid Stasiczak, Nikola Ginalska, Damian Jedzinak
Opiekun: Magdalena Urban
Kategoria Technika i Szkoły branżowe I stopnia – Symulacja Klub fitness:
- Zespół ForgeOfPower – Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu
Członkowie: Paweł Stępiński, Michał Kiner, Dawid Hamiga Opiekun: Marta Ogonowska - Zespół Herakles – Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych im prof. H. Mierzejewskiego w Lęborku Członkowie: Rafał Harasimowicz, Piotr Cybula , Mateusz Stolc
Opiekun: Joanna Zielińska - Zespół GetStronged – Technikum nr 4 w Jastrzębie Zdroju Członkowie: Kamil Kornas, Bartosz Kubieniec, Tomasz Wawrzeńczyk
Opiekun: Hanna Rychel
Organizatorami finału konkursu są: Fundacja Przedsiębiorczości Revas, WSPiA Rzesowska Szkoła Wyższa, Revas – Branżowe Symulacje Biznesowe.
Patronat Honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji
Data publikacji