„Kto stoi w miejscu, ten się cofa” – to popularne powiedzenie dobrze oddaje ducha obecnych czasów. Jak więc dbać o rozwój swoich kompetencji będąc nauczycielem przedmiotów ekonomicznych? Przeczytaj ten artykuł.
Nauczyciele są niezwykle ważnymi postaciami w życiu każdego ucznia. To oni stoją na pierwszej linii w procesie nauczania i wychowywania młodego pokolenia. W dzisiejszym świecie, gdzie różnorodność i indywidualizacja są na porządku dziennym, muszą być elastyczni i gotowi do ciągłego rozwoju swoich kompetencji. Rozwój ich kompetencji jest kluczowy dla poprawy jakości edukacji i skuteczności nauczania.
Dlaczego warto rozwijać kompetencje jako nauczyciel?
- Nauczyciele, którzy stale się rozwijają, skuteczniej przekazują wiedzę swoim uczniom, co pozytywnie wpływa na jej jakość oraz na rezultaty uczniów.
- Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy można dostosować swoje metody nauczania do zmieniających się potrzeb i oczekiwań uczniów.
- Rozwijanie kompetencji pozwala na poznawanie nowych narzędzi i technologii, które mogą usprawnić pracę i zaoszczędzić czas.
Zanim przejdziemy do konkretów, należy wspomnieć, że nie ma jednej, idealnej recepty na rozwój. Każdy nauczyciel może mieć na to swój sposób w zależności od trybu życia czy ulubionego sposobu przyswajania wiedzy.
Każdy z opisanych sposobów będzie posiadał konkretne przykłady powiązane z tematami z podstaw programowych przedmiotów: podstawy przedsiębiorczości oraz biznes i zarządzanie. Zachęcamy do samodzielnego wyszukiwania innych zagadnień!
Podcasty
Podcasty stały się popularną formą na rozwój. Oferują masę korzyści dla słuchaczy:
- są dostępne zawsze i wszędzie. Można je odsłuchać w drodze do pracy, podczas treningu na siłowni lub w trakcie codziennych czynności.
- są bardzo elastyczne. Mają różne długości i tematy, co pozwala zdobyć wiedzę o konkretnym zagadnieniu.
- są prowadzone przez ekspertów z danej dziedziny. Pozwala to na zdobywanie aktualnej wiedzy prosto od praktyków.
Wskazówka: W tematach, których trendy zmieniają się bardzo dynamicznie (np. social media) wybieraj podcasty, które zostały nagrane w ostatnim czasie.
Poniżej znajdują się przykładowe odcinki dopasowane do tematyki. Dobrych podcastów jest dużo dużo więcej!
- szukanie pomysłu na własny biznes – POSŁUCHAJ PODCASTU
- budowanie marki osobistej – POSŁUCHAJ PODCASTU
- zarządzanie projektami – POSŁUCHAJ PODCASTU
Szkolenia płatne
Z racji na to, że płatne szkolenia oferują bardziej specjalistyczne treści niż te darmowe, są one dobrą firmą rozwoju dla osób, które chcą pogłębiać wiedzę w danym temacie. Zazwyczaj oferują one możliwość zdobycia certyfikatów, które mogą być przydatne na ścieżce awansu zawodowego. Co więcej, szkolenia mogą być finansowane z budżetu szkoły – z paragrafu dokształcanie i doskonalenie nauczycieli.
Wskazówka: Wybierając szkolenie dla nauczycieli należy uwagę na to, by było ono jak najbardziej praktyczne. Najlepiej, gdy podczas szkolenia pojawią się konkretne wskazówki dotyczące tego, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce, podczas pracy z uczniami.
Przykłady szkoleń:
- Jak ciekawie prowadzić lekcje biznesu i zarządzania Branżowymi Symulacjami Biznesowymi (idealne na nowy przedmiot biznes i zarządzanie) – ZOBACZ SZKOLENIE
- Zajęcia z Mapą Karier, czyli o tym jak dzięki narzędziom cyfrowym przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy – ZOBACZ SZKOLENIE
Darmowe szkolenia i materiały
To prosty dobry sposób na wprowadzenie w dane zagadnienie lub odświeżenie posiadanej już wiedzy. Podczas spotkań na żywo często można zadawać własne pytania prelegentom oraz otrzymać zaświadczenie udziału.
Wskazówka: Mnogość darmowych szkoleń może powodować poczucie, że nie ma w nich nic wartościowego. Wybierając szkolenie zwróć uwagę czy podmiot, który je organizuje ma doświadczenie w szkoleniach dla nauczycieli. Sprawdź też doświadczenie prelegenta, opinie o szkoleniach oraz agendę.
Przykłady szkoleń:
- Jak uczeń może sfinansować pierwszy biznes? – ZOBACZ SZKOLENIE
- Naucz uczniów pracy w zespole – ZOBACZ SZKOLENIE
- Przygotuj ucznia do wejścia na rynek pracy. – ZOBACZ SZKOLENIE
Książki
Czytanie książek, oprócz zdobycia wiedzy pozwala także na rozwijanie kompetencji czytelniczych. Ponadto, uczy myślenia krytycznego, analizowania informacji oraz pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Niektóre z nich, zwłaszcza poruszające specjalistyczne zagadnienia mogą być sporym wydatkiem. Zawsze jednak można sprawdzić, czy pobliska biblioteka nie ma ich na stanie.
Wskazówka: Przy wyborze książki zwróć uwagę na jej oceny i recenzje w Internecie.
Przykłady książek:
Finansowy ninja. Podręcznik finansów osobistych, Michał Szafrański – SPRAWDŹ KSIĄŻKĘ
Strategiczny brand marketing. Praktyczny przewodnik skutecznego marketingu, Jarek Szczepański – SPRAWDŹ KSIĄŻKĘ
Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.,
Alexander Osterwalder, Yves Pigneur – SPRAWDŹ KSIĄŻKĘ
Wymiana doświadczeń
Kto lepiej wie jak zrealizować dany temat jeśli nie drugi nauczyciel? Wspólna wymiana doświadczeń pozwala zdobyć nowe perspektywy i pomysły, które mogą przydać się w realizacji materiału lub rozwiązywaniu problemów.
Wskazówka: Wymiana doświadczeń pozwala również na budowanie sieci kontaktów, które mogą być pomocne przy tworzeniu międzyszkolnych projektów!
Przykłady grup na Facebooku, które zrzeszają nauczycieli:
- Nauczyciele biznesu i zarządzania oraz przedmiotów ekonomicznych DOŁĄCZ DO GRUPY
- Nauczyciele WOS-u i Przedsiębiorczości DOŁĄCZ DO GRUPY
Warto podnosić swoje kompetencje
W życiu nauczyciela przedmiotów ekonomicznych kompetencje zawodowe często przeplatają się z tymi osobistymi, co ma bezpośredni wpływ na poziom życia. Dobrym przykładem jest zarządzanie finansami osobistymi czy znajomość praw konsumenckich. Dlatego, niezależnie od przyjętej formy, warto poszerzać swoje kompetencje i dbać o swój rozwój.
Data publikacji