Podkarpackie Mistrzostwa Menedżerskie to konkurs biznesowy z elementami ekonomii społecznej organizowany przez Revas – Branżowe Symulacje Biznesowe na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie dla uczniów szkół ponadpodstawowych z obszaru województwa podkarpackiego. Uczniowie przez kilka tygodni w 3-osobowych zespołach prowadzili wirtualne Agencje Interaktywne w formie spółdzielni socjalnej, wykorzystując Branżowe Symulacje Biznesowe.
Podkarpackie Mistrzostwa Przedsiębiorczości Społecznej stanowią dla uczniów wyjątkową szansę na zdobycie praktycznych umiejętności biznesowych. Po wymagających eliminacjach i emocjonującym finale wyłoniliśmy tych, którzy okazali się najlepsi.
O konkursie
W konkursie wykorzystano Branżowe Symulacje Biznesowe Revas, które umożliwiły uczniom podejmowanie decyzji biznesowych w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. W trakcie rywalizacji uczestnicy zajmowali się tworzeniem ofert usług, inwestycjami, zarządzaniem HR, sprzedażą, marketingiem oraz finansami. Szczególny nacisk położono na decyzje związane z CSR, które odgrywały kluczową rolę w konkursie.
Po każdej rundzie uczniowie otrzymywali wyniki swoich działań, co pozwalało im analizować efekty decyzji, wyciągać wnioski i wprowadzać poprawki do swoich strategii biznesowych. Co tydzień uczniowie mieli także możliwość spotkania z doświadczonym trenerem Branżowych Symulacji Biznesowych, który szczegółowo omawiał przebieg kolejnych etapów oraz wskazywał na potencjalne błędy do uniknięcia.
Dodatkowo, w ramach konkursu odbywały się regularne wykłady poświęcone ekonomii społecznej. Prelekcje prowadził ekspert Damian Piórko Ziemba – Prezes Fundacji GraTy.
Udział w konkursie nie tylko dostarczył uczniom praktycznego doświadczenia biznesowego, ale również pozwolił im zdobyć umiejętności niezbędne do prowadzenia własnej spółdzielni socjalnej. Przy okazji rozwijali kompetencje przyszłości (4K), takie jak krytyczne myślenie, komunikacja, współpraca i kreatywność.
Eliminacje
Pierwszy etap konkursu stanowiły eliminacje online, w których udział wzięły 62 trzyosobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Uczestnicy zostali podzieleni na 8 wirtualnych rynków (miast), gdzie przez 5 tygodni zarządzali agencjami interaktywnymi w warunkach symulacyjnej konkurencji. Eliminacje rozpoczęły się 9 października 2024 roku.
Po intensywnych zmaganiach do wielkiego finału awansowały najlepsze firmy z każdego rynku. W efekcie, do kolejnego etapu zakwalifikowano 8 zespołów, które osiągnęły najwyższe wyniki w swoich działalnościach.
Wielki Finał
Finał konkursu odbył się 20 listopada 2024 r. w budynku Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Wzięło w nim udział 8 zespołów, które wcześniej do finału zakwalifikowały się podczas eliminacji. Uczniowie rywalizowali o tytuł najlepszego zespołu uczniowskiego, zarządzając wirtualnymi spółdzielniami socjalnymi – agencjami interaktywnymi – przez 7 wirtualnych miesięcy.
Przebieg rozgrywek
- Rywalizacja: Uczestnicy zmagali się w dynamicznej rozgrywce, w której wyniki zmieniały się z każdą rundą, co świadczy o wysokim poziomie zaangażowania i strategicznego podejścia.
- Zwycięzcy: Ostatecznie zwyciężył zespół M2K z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu. Skład zespołu (Krzysztof Jucha, Kacper Koba, Marta Sadowska) oraz ich opiekun, Pani Małgorzata Krzeszowska, zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i pucharami.
Uroczystość wręczenia nagród
Nagrody i wyróżnienia wręczali:
- Pani Ewelina Bembenek – Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie,
- Pani Elżbieta Szczepaniak – Wiceprezes Zarządu Revas,
- Pan dr hab. Tadeusz Olejarz – Prodziekan ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej
Wnioski i podsumowanie
- Wysoki poziom rywalizacji: Dynamiczne zmiany w rankingu świadczą o tym, że uczniowie wykazali się dużą elastycznością i zdolnością do adaptacji w zmieniających się warunkach biznesowych.
- Zaangażowanie ekspertów: Udział przedstawicieli różnych instytucji w finale podkreśla wagę konkursu jako narzędzia wspierającego edukację przedsiębiorczości społecznej.
- Praktyczne korzyści dla uczestników: Uczniowie zdobyli realne doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem, co z pewnością wpłynie na ich rozwój kompetencji związanych z zarządzaniem i przedsiębiorczością.
Zwycięzcy Finałowej Rozgrywki
Miejsce 1: Zespół „M2K”, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu, Krzysztof Jucha, Kacper Koba, Marta Sadowska. Opiekun zespołu: Małgorzata Krzeszowska
Miejsce 2: Zespół „Pro adverts”, Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie, Patrycja Lekowska, Patrycja Kłosek Opiekun zespołu: Elżbieta Półtorak
Miejsce 3: Zespół „BFI”, Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie, Wiktor Rączka, Konrad Piekarz, Bernard Golik Opiekun zespołu: Iwona Zaremba.
Organizator i partnerzy
Organizator: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
Realizator: Revas-Branżowe Symulacje Biznesowe, który jest wiodącą firmą specjalizującą się w tworzeniu Branżowych Symulacji Biznesowych dla szkół, uczelni i biznesu na całym świecie. Firma pomaga nauczycielom w przejściu od nauczania „o biznesie” do rzeczywistego „nauczania biznesu”. Symulacje Revas pozwalają uczniom prowadzić wirtualne firmy podczas zajęć, co umożliwia im zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym, pozbawionym ryzyka środowisku. Ponad 900 instytucji na całym świecie wykorzystuje Branżowe Symulacje Biznesowe Revas na zajęciach. Wirtualne firmy poprowadziło już prawie 250 000 użytkowników.
Branżowe Symulacje Biznesowe Revas posiadają certyfikaty jakości międzynarodowych instytucji edukacyjnych EAF (Finlandia) oraz ISTE (USA). Revas jest laureatem konkursu Deloitte Technology Fast 50. Więcej informacji o Revas można znaleźć na stronie www.revas.pl
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio VIA, Nowiny24
Wszystkim finalistom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy!
NAUCZYCIELU – Sprawdź jak możesz upraktycznić swoje zajęcia biznesowe w szkole
Data publikacji