Uczniowie z Brzozowa, Przemyśla i Jarosławia Mistrzami podkarpacia w zarządzaniu wirtualnymi przedsiębiorstwami społecznymi!
W dniach 10 – 11 czerwca 2021 roku odbył się finał Podkarpackich Mistrzostw Przedsiębiorczości Społecznej. O tytuł najlepszego zespołu uczniowskiego na podkarpaciu walczyło 8 zespołów uczniowskich wyłonionych spośród 61 zakwalifikowanych do konkursu.
Podczas finału młodzi menedżerowie zarządzali wirtualnymi przedsiębiorstwami społecznymi – agencjami eventowymi podejmując realistyczne decyzje biznesowe i testując różne strategie wprowadzenia usług na rynek. Podkarpackie Mistrzostwa Przedsiębiorczości Społecznej to pierwszy tego typu turniej w Polsce organizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Dlaczego Podkarpackie Mistrzostwa Przedsiębiorczości Społecznej?
PMPS to konkurs, który edukuje młodzież w zakresie ekonomii społecznej w nowoczesny sposób – przez praktykę. Dzięki Branżowym Symulacjom Biznesowym od Revas uczestnicy konkursu mogą wcielić się w rolę wirtualnych menedżerów i sprawdzić swoje umiejętności biznesowe. Finaliści podkreślają, że dzięki konkursowi zrozumieli, że prowadzenie działalności społecznej daje dużo satysfakcji, gdyż można nie tylko realizować cele biznesowe ale również cele społeczne.
Celem naszych mistrzostw jest wzrost świadomości oraz wiedzy na temat sektora ekonomii społecznej nie tylko u osób młodych, ale również ich nauczycieli, a także kształtowanie przyszłych pokoleń, dla których poza zyskiem finansowym będzie liczyło się poszanowanie wartości społecznych. – podkreśla Jarosław Krzysztofik, Koordynator projektu pn. „Koordynacja sektora ekonomii Społecznej w województwie podkarpackim w latach 2020-2022”
Rozgrywka finałowa
Podczas finału zespołom uczniowskim została udostępniona rozbudowana wersja symulacji Agencja eventowa. Oprócz decyzji biznesowych, w ramach prowadzonego wirtualnego przedsiębiorstwa społecznego zespoły podejmowały także działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Mogli między innymi decydować o: zakupie karmy dla schroniska dla zwierząt, przekazaniu pieniędzy na cele charytatywne, zakupie zabawek dla domu dziecka czy wyeliminować opakowania plastikowe.
„Podczas rozgrywki zaskoczyła mnie mnogość czynników wpływających na efektywne działanie firmy. Wzbogaciłem się o nowe umiejętności dotyczące analizy sytuacji i podejmowania na jej podstawie szybkich i trafnych decyzji. Uważam, że najważniejszym elementem tworzącym firmę są ludzie. Przede wszystkim należy dbać o swój wizerunek w oczach pracowników, klientów i innych przedsiębiorców.” – mówi Kamil Morawski, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku. „Wydaje mi się, że przedsiębiorstwa skupiające się na celach społecznych i środowiskowych mają ogromną szansę odnieść sukces na rynku. Podejmowane przez nie akcje CSR’owe z pewnością są pomocne w zdobywaniu klientów i sponsorów.” – dodaje.
Na czym polegają Podkarpackie Mistrzostwa Przedsiębiorczości Społecznej
Konkurs jest podzielony na 3 etapy. Pierwszy to specjalne szkolenie dla uczniów pozwalające poznać im zasady gry i możliwości symulatorów biznesowych. Drugi etap to trwająca ponad miesiąc uczniowska rozgrywka eliminacyjna prowadzona przez Internet. Podczas tej części każdy zespół musiał podejmować decyzje biznesowe w tygodniowych okienkach decyzyjnych. Uczniowie w ramach mistrzostw zarządzali przedsiębiorstwami społecznymi – agencjami eventowymi.
Trzecim etapem jest finał, do którego zakwalifikowało się 8 najlepszych zespołów z eliminacji. W finale udział wzięli uczniowie z Brzozowa, Przemyśla, Rzeszowa, Przeworska, Krosna, Łańcuta, Jarosławia.
„Branżowe Symulacje Biznesowe naśladują konkurencyjny, ciągle zmieniający się rynek. W odróżnieniu od nauki tradycyjnej, opartej na podręcznikach teoretycznych, ćwiczenie symulacyjne umożliwia uczniom czy menedżerom naukę i zdobywanie doświadczenia poprzez podejmowanie realistycznych decyzji biznesowych. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie zarządzali wirtualnymi przedsiębiorstwami, zdobywając przy tym realne kompetencje” – tłumaczy Wojciech Pitura z Revas Branżowe Symulacje Biznesowe, administrator konkursu.
Nagrody
Oprócz cennego biznesowego doświadczenia, które wirtualni menedżerowie zdobyli w trakcie rozgrywki, każdy z finalistów otrzymał cenne nagrody rzeczowe. Były to m. in. Tablety, czytniki ebooków, słuchawki czy książki o tematyce biznesowej.
Wyniki finału
Poniżej przedstawiamy 3 najlepsze zespoły wirtualnych przedsiębiorców społecznych:
- Zespół Hello Party – Zespół Szkół Ekonomicznych im. KEN w Brzozowie
Członkowie zespołu: Martyna Buczkowicz, Partycja Bok,Daniel Błażejowski, Opiekun: Elżbieta Leń
- Zespół WiolaEvents – Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu
Członkowie zespołu: Paweł Maciejowski, Andrzej Nowak, Gabriela Chrapek, Opiekun: Wioletta Hawaj
- Zespół Żaby – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M.Dąbrowskiej w Jarosławiu
Członkowie zespołu: Jakub Walewicz, Michał Paluch, Nikodem Szymuś, Opiekun: Dorota Czepiel
Data publikacji