Mistrzostwa Biznes i Zarządzanie 2023 zakończyły się sukcesem, przyciągając rekordową liczbę 340 zespołów uczniowskich z całej Polski. Finał tegorocznej edycji odbył się 11 stycznia 2024 roku w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Do finału zakwalifikowało się 9 najlepszych zespołów, które uzyskały najlepszy wynik podczas eliminacji.
W finale, uczestnicy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi liderzy agencji interaktywnej. Zlecali zadania, począwszy od projektowania grafik, przez marketing internetowy, aż po tworzenie oprogramowania. To doświadczenie było znacznie więcej niż zwykłą grą – stanowiło realistyczne wprowadzenie do świata biznesu, rozwijając strategiczne myślenie i zrozumienie rynku. Cała ta aktywność to nie tylko nauka, ale także doskonałe przygotowanie do przyszłych wyzwań zawodowych.
Rozgrywka finałowa
Z samego rana, drużyny przybyły pełne gotowości na miejsce finału, aby wziąć udział w rozszerzonej symulacji „Agencji Interaktywnej„. Przed uczestnikami stanęło wyjątkowe wyzwanie – musieli rozegrać sześć rund decyzyjnych w grze, wykazując się umiejętnościami podejmowania decyzji, krytycznego myślenia i pracy zespołowej.
O tytuł najlepszego wirtualnego menedżera walczyły zespoły z:
- III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
- I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
- Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Tadeusza Tańskiego (Technikum nr 1) w Sieradzu
- Zespół Szkół Technicznych (Technikum nr 1 ) w Sędziszowie Małopolskim
- I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej
- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie
- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
- Zespół Szkół Zawodowych w Pińczowie (Technikum nr 1 ) w Pińczowie
- Zespół Szkół Technicznych Nr 1 Im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie
Swoją obecnością na finale rozgrywek zaszczycili nas:
- Pani Alina Bączar – Wiceprezes fundacji GPW
- Pani Izabela Banaś Zastępca Dyrektora, Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
- Pan Paweł Chaber z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
- Pani Marzena Murawska, reprezentująca Ośrodek Rozwoju Edukacji
Organizatorami konkursu byli: Revas – Branżowe Symulacje Biznesowe, Ministerstwo Edukacji i Nauki
Swojego patronatu nad konkursem udzielili: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Lewiatan, Centrum GovTech, Fundacja Edtech Poland, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych, Instytut Badań Edukacyjnych, Zintegrowany System Kwalifikacji, Odznaka+.
Wirtualny biznes, realne kompetencje dzięki symulacjom
Konkurs Mistrzostwa Biznes i Zarządzanie wykorzystał w finale zaawansowaną symulację „Agencja Interaktywna” od Revas. Ta interaktywna gra pozwala uczniom doświadczyć realiów prowadzenia biznesu.
Symulacja podzielona jest na miesięczne rundy, w których uczestnicy zarządzają wirtualnym przedsiębiorstwem, podejmując decyzje o zatrudnianiu pracowników, ustalaniu wynagrodzeń, inwestycjach w reklamę czy ustalaniu cen, dostarczając tym samym praktyczne doświadczenie biznesowe.
Więcej o symulacji „Agencja Interaktywna” można znaleźć tutaj.
Teoria spotyka praktykę: Nauczyciele o wartości symulacji biznesowych w konkursie Mistrzostwa Biznes i Zarządzanie
W konkursie Biznes i Zarządzanie, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zastosować swoją teoretyczną wiedzę w realistycznych symulacjach biznesowych. Nauczyciele podkreślają, że kluczowym celem udziału w konkursie było nie tylko rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych, ale także pokazanie młodym ludziom, jak teoria przekłada się na praktykę w rzeczywistym świecie biznesu.
„Uważam, że symulacje biznesowe branżowe są najlepszym narzędziem uzupełniającym teorię przedmiotu podstawy przedsiębiorczości oraz biznes i zarządzanie. Oczywiście to jest praktyczna nauka biznesu i co najfajniejsze i ciekawe dla uczniów jest to forma też rywalizacji między uczniami.” – Pani Katarzyna Różalska z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
„Udział w konkursie moich uczniów to przede wszystkim połączenie wiedzy teoretycznej z wiedzą praktyczną. Głównym celem przystąpienia do branżowych symulacji biznesowych było pokazanie uczniom, że wiedzy, którą nabywają na lekcji podstaw przedsiębiorczości, mogą wykorzystać w praktyczny sposób podczas prowadzenia firmy w symulacjach biznesowych.” – Pani Beata Szymura z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie
„Branżowe symulacje biznesowe będziemy wprowadzać w kolejnych rocznikach jako innowację pedagogiczną na przedmiocie Podstawy przedsiębiorczości. Po pierwsze urozmaicą ten przedmiot, po drugie pozwolą uczniom w sposób praktyczny realizować treści i dzięki temu rozwijać ich na tym polu przedsiębiorczości.” – Pan Stanisław Marchiel z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
Wyniki rundy finałowej
Podium prezentowało się następująco:
Miejsce 1: Zespół Thasos bpp z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
Uczniowie: Emil Kantorosiński, Jonatan Turski oraz Kamil Sadura
Opiekun: Katarzyna Różalska
Miejsce 2: Zespół Smichtravel z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie
Uczniowie: Tymoteusz Witkowski, Jakub Pietrzak, Antoni Glapa
Opiekun: Beata Szymura
Miejsce 3: Zespół Aktes z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
Uczniowie: Hanna Łukaszewicz, Adrian Słoma, Anastazja Wołoszyna
Opiekun: Stanisław Marchiel
Finaliści Mistrzostw Biznes i Zarządzanie, oprócz zdobycia cennego doświadczenia i rozwoju umiejętności menedżerskich, otrzymali atrakcyjne prezenty. Wśród nagród znalazły się nowoczesne gadżety elektroniczne oraz książki o tematyce biznesowej, które zostały przyznane zarówno uczestnikom, jak i ich opiekunom.
Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom Mistrzostw Biznes i Zarządzanie za ich determinację, zaangażowanie oraz umiejętności analizowania i adaptowania strategii biznesowych do zmieniających się warunków rynkowych. Wasze umiejętności wyróżniają się na tle innych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości odniesiecie sukcesy jako właściciele i menedżerowie czołowych firm, nie tylko w Polsce, ale i na świecie!
Data publikacji